Każdy ma prawo chodzić kiedy chce i gdzie chce.
Nieraz każdemu z nas zdarzyło się zwiedzać jakieś miejsce, które szczególnie nas urzekło. Wtedy zazwyczaj pojawia się potrzeba strzelenia sobie pamiątkowej fotki. Chcemy uwiecznić chwilę i oglądać potem widok zwiedzanego miasta na telefonie czy to w drodze powrotnej samolotem czy w domu, chwaląc się wakacjami przed znajomymi. To normalna sprawa. Nie dziwią nas już tłumy turystów a nad nimi las rąk trzymający aparaty czy smartfony, celujący solidarnie w jakiś bardzo znany obiekt czy widok zwiedzanego miasta.
Ile razy zdarzyło się nam też rozgrzewać do czerwoności ze złości na ludzi, którzy stoją nam w kadrze i psują nasz wymarzony zarejestrowany obraz. Złość głównie miała swoje podłoże w fakcie, że nie możemy nic z tym zrobić. Kady ma prawo stać nam w kadrze na tyle długo na ile ma ochotę i nie masz prawa zwrócić nikomu dosadnie uwagi.
Tylko od Ciebie zależy co z tym zrobisz.
Oto kilka moich porad dla Ciebie:
- Niezależnie czy jesteś profesjonalnym fotografem czy tylko amatorsko fotografujesz, jedna powszechna zasada jest niezmienna. Najlepsze światło do zdjęć znajdziesz w rejonach wschodów i zachodów słońca. To właśnie w tym świetle wszystko wygląda uroczo i nawet prosty temat potrafi „ożyć” w niesamowity sposób. Zazwyczaj ludzie wybierają zachody słońca… no bo komu by się chciało wstawać przed wschodem na tyle wcześnie by dojechać w dane miejsce i przygotować się do zdjęcia. No właśnie – są takie miejsca szczególnie zatłoczone, gdzie w ciągu dnia czy wieczorem nie ma szans na tzw. „czysty strzał” bez ludzi w kadrze. Mimo, że zazwyczaj wieczorami miasto wydaje się bardziej tętniące życiem na zdjęciach, nieraz nie mamy wyboru – musimy zwlec się z łóżka dużo przed świtem. Zwiększymy wtedy nasze szanse by nie spotkać tłumu turystów. Poza tym nic nie nastraja tak optymistycznie na resztę dnia jak piękny wschód słońca oglądany w samotności, w wyjątkowym miejscu gdy inni jeszcze śpią.
- Niezależnie o której porze dnia fotografujesz obecność statywu zawsze zwraca na Ciebie uwagę. Ludzi wtedy zazwyczaj szanują Twoją pracę i podświadomie schodzą Tobie z „linii strzału”. Statyw to nie tylko dobre narzędzie dzięki którym uzyskasz stabilne i nieporuszone zdjęcia, ale zyskujesz aspekt psychologiczny w walce z turystami.
- Bywają szczególnie topowe miejsca, gdzie nawet wstanie potwornie rano nie daje Tobie gwarancji, że powyższe porady będą skuteczne. Ludzie będą się pojawiać i napaleni urokiem lokacji będą się kręcić wokoło Ciebie jakby mieli klapki na oczach. Taka sytuacja może wymagać dodatkowych zabezpieczeń. Gdy już wstaniesz rano, dotrzesz na miejsce odpowiednio wcześnie, rozłożysz statyw musisz się „okopać”. Co to znaczy? Nie jest to fortunne słowo ale w moim przypadku, gdy często jeżdzę czy latam daleko po jedno jedyne zdjęcie nie mogę sobie pozwolić na nieprzygotowanie. Fotografowie krajobrazu wiedzą, że zabezpieczenie statywu przed przypadkowym przesunięciem przez przechodniów to ważna sprawa. Czasami przypadkowe potrącenie statywu może popsuć całą pracę. Zastosuj się do tej metody. Wykorzystaj plecak fotograficzny jako element dystansu od Twojej strefy pracy. Nie chodzi o to by bezczelnie blokować ludziom przejście czy zabierać przestrzeń do fotografowania. Dyskretnie zadbaj o swój komfort pracy. Możesz oszczędzić sobie wtedy czyichś łokci czy głowy w kadrze.
- Kolejna sprawa to już dość techniczny aspekt. Osobiście dość ambitnie podchodzę do wszelkiego rodzaju trudności przy realizacji zdjęć. Lubię wyzwania także w postprodukcji więc nie zrażam się kłopotami podczas fotografowania. Gdy ludzi jest sporo, kręcą się tłumnie nawet wcześnie rano możesz wydłużyć czasy naświetlania lub zastosować multiekspozycję by pozbyć się problemu. Jeśli jest zbyt dużo światła polecam zastosować filtry szare. Jeśli jesteś amatorem fotografii długi czas naświetlania będzie dla Ciebie użyteczny. Natomiast jeśli sprawnie poruszasz się w programach do edycji takich jak Photoshop pamiętaj o zgodnym i zunifikowanym pożenieniu wszystkiego ze sobą. Nie zostawiaj duszków ani samotnie wędrujących cieni. Zepnij wszystkie światła ze sobą w całość. Pamiętaj – najważniejsza jest naturalność i wiarygodność. Jeśli nie umiesz tego zrobić – nie martw się niedługo będzie okazja nauczyć się tego ode mnie.
- Ostatnia rzecz. Gdy już naprawdę ktoś wykazuje się brakiem klasy i celowo blokuje Tobie wykonanie zdjęcia, zawsze możesz grzecznie poprosić o ustąpienie lub współpracę jeśli to jest fotograf. Grzecznie powiedziane prawie zawsze działa!